The Bogus Witch Project (2000)

The Bogus Witch ProjectTill alla er som någon sett en Zucker, Abrahams & Zucker-parodi (Airplane!, Top Secret) och tänkt ”det där kan ju inte vara så svårt”: se The Bogus Witch Project för en tillnyktrande insikt att det faktiskt krävs kompetens och handlag för att göra en rolig parodi.

The Blair Witch Project har inte bara på sitt samvete att vara en överskattad skräckfilm. Genom att utgöra inspiration till The Bogus Witch Project kan den härmed också parkera sig i time out-stolen för all evighet.

The Bogus Witch Project är inte ens en hel film, utan en episodfilm där den samlande kraften är att alla de huvudsakliga elementen är parodier på The Blair Witch Project. Däremellan förekommer fejkade trailers för ”roliga” TV-program som ”America’s Scariest Home Video” och något slags Home Shopping Network som säljer pinn-häxor och jackor gjorda av äkta människohud.

Här har man försökt att göra inte en, utan fem, olika parodier på premissen ”tre ungdomar filmar sina efterforskningar och råkar illa ut”: The Watts Bitch Project, The Bel Air Witch Project, The Blair Underwood Project, The Willie Witch Project och The Griffith Park Witch Project. Dessutom finns ett segment med ståupparen Pauly Shore som går på bio för att se ”The Blair Witch Project Parody”.

Publiken trakteras alltså med fem olika versioner av en tjej som ska gråta in i kameran där minst en går ut på att hon snorar väldigt mycket samtidigt som hon håller kameran i ett extremt grodperspektiv. Minst tre av de fem innehåller ”skämtet” att någon fiser inne i tältet och minst två att killen som står upptryckt i ett hörn med ryggen mot kameran gör det för att han pinkar.

Jag skulle möjligen i det här läget ösa ett par väl valda ord över manusförfattaren Sam Jaffe om det inte vore för att jag misstänker att den stackars mannen råkat ut för en ren identitetsstöld. Enligt IMDb är Sam Jaffe nämligen född 1901 och framförallt varit associate producer för nio filmer mellan 1932 och 1973 (bland dem Born Free). Han anges ha dött 2000, alltså samma år som The Bogus Witch Project hade (TV-)premiär.

Skådespelarinsatserna är så pass undermåliga att det är högst oklart om det ska vara meningen eller om de faktiskt försöker agera. Som vanligt i de här fallen blir jag mest förundrad och förvirrad över frågan som ständigt rullar runt inne i skallen: ”vem i hela helvete har betalat för att detta ska ges ut på DVD?!”

På pappret finns för all del ett par underhållande koncept eller infall, må sedan vara att de är så enkla att de bygger på att spela upp The Blair Witch Project i stadsmiljö istället för ute i skogen. Men här kommer det där med handlag och kompetens in i bilden, för i det här fallet blir det uppenbart att det inte räcker med ett par roliga infall för att skapa en parodi-film som är underhållande för någon annan än de närmast sörjande.

Men i och för sig, jag sörjer ganska mycket över mina förlorade 80 minutrar. Jag hade ju kunnat spendera dem med att rensa avloppet istället. Alternativt gräva ut ögonen med en rostig sked för att slippa The Bogus Witch Project.

star_bomb

2 reaktioner till “The Bogus Witch Project (2000)”

  1. Brukar inte vara speciellt förtjust i denna genre – alls. Kan funka om man skrivit ihop en egen story och parodierar själva genren typ Austin Powers men en film rakt av – nej.

  2. Grejen är ju att jag generellt sett gillar parodier, men i detta fallet blev det verkligen inte bra. Men som du säger, slänger man inte ut nätet tillräckligt vitt finns det risk för att man inte har tillräckligt mycket material att jobba med

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

%d bloggare gillar detta: